
DHKO 2025: infrastruktur og grensesnitt
Den tredje årlige konferansen for Nasjonalt forskningsnettverk for digital humaniora og kulturorganisasjon (DHKO) vil holdes ved Universitetet i Innlandet på Campus Hamar i samarbeid med forskergruppen Digital
Communication and Culture og forskningsprosjektet Verden på norsk
Årets konferanse vil inneholde workshops og presentasjoner, samt to keynotes (TBA).
Årets konferanse har temaet «infrastruktur og grensesnitt». Med dette ønsker vi å favne all humanistisk orientert forskning på, med og om infrastrukturer og grensesnitt. Fra visuell epistemologi, til digitale medier og materialer, til forskningsinfrastrukturer og organisering av kultur. Og ikke minst arkiver, museer og biblioteker som infrastrukturer og grensesnitt for digital humanioraforskning for fortid, nåtid, og fremtid.
Om DHKO
DHKO er en løst organisert gruppe av akademikere som har interesse for og/eller befinner seg i digital humaniora, både i bred og smal forstand. Dette innebefatter:
- Humanistiske perspektiver på det digitale, digital teknologi og på digitalt materiale.
- Bruk av software og digitale metoder for analyse og tolkning i humanistisk orientert forskning.
Siden humanistisk materiale ofte har en tilknytning til arkiver, biblioteker og museer har nettverket en nær relasjon til ABM-feltet og det knytte forskningen opp mot, og med, kultur og informasjonsinstitusjoner. Med begrepet kulturorganisasjon mener vi det som innebefatter organisering, lagring, og tilgjengeliggjøring av kulturelle artifakter og kultur som data. Med andre ord; infrastrukturelle forhold.
Invitasjon til deltagelse
Vi inviterer til bidrag enten i form av presentasjon eller verksted. Overordnet er fokuset på infrastrukturer og grensesnitt, og særlig bruk av infrastrukturelle tilnærminger til studie av det menneskeskapte (kulturelle uttrykk og teknologi) og/eller metodologiske betraktninger knyttet til en eller flere av temaer relatert til dette.
Presentasjonsholdere og workshopdeltagere på konferansen får dessuten muligheten til å bidra i artikkelform til en spesialutgave av det DHNB Publications (Nivå 1, Kanalregisteret) etter konferansen.
Deadline for innsending av sammendrag/forslag er 15. August 2025.