De store samtalene : Haakon Nyhuus 2026

26.
nov
Torsdag 26. november 2026, kl. 10:00 – 15:30
Nasjonalbiblioteket, Solli plass

Høstens Haakon Nyhuus-seminar handler om alle samtalene som finner sted i bibliotekene. Det kan være den direkte kommunikasjonen med brukerne, dialogen dem imellom eller andre samtaler og diskusjoner.

Til sammen kan de ulike typer samtaler legge til rette for demokrati og inkludering, for forsoning og bedre forståelse, og vise hva slags sted et bibliotek virkelig kan være.  

En snirklet vei mot mål 

Deichman har utviklet en veileder for en mer undersøkende og strukturert utviklingsprosess som tar oss gjennom metoder for brukerdialog, prototyping og gevinstuttak. 

I sektoren vår hender det at vi definerer endringsgrep og kjøper inn nye løsninger uten særlig tverrfaglig dialog med berørte parter i forkant, eller undersøkelser blant brukere. Ofte er definisjonen av problemet vi prøver å løse, basert på antagelser. Det hender derfor at resultatene ikke treffer så godt, og får utilsiktede konsekvenser og ringvirkninger. Mangelfulle gevinstrealiseringsplaner har ført mangt et godt potensiale til prosjektkirkegården.

Reinert Mithassel

Reinert Mithassel har bidratt til utviklingen av Deichman i over 20 år.  Han står blant annet bak Biblo Tøyen og transformasjonen av Tøyen bibliotek, som han også har vært leder for siden den gang. 

I Finnmark er konsekvensene av fornorskingspolitikken gjennomgripende. Mange bærer på sår og en sorg over traumer på grunn av diskriminering og/eller tapt identitet og språk.

Bybibliotekene i Finnmark har gått sammen med skolebibliotekene om et felles prosjekt for å utforske rollen biblioteket kan ta i forsoningsarbeidet, og som møteplass for den “vanskelige samtalen”. 

Veronicha Angell Bergli og Birgit Wøhni Risan

Veronicha Angell Bergli er bibliotekleder ved Vadsø bibliotek. 

Birgit Wøhni Risan er bibliotekleder ved Sør-Varanger bibliotek.

Hvordan ungdom utforsker og formidler lokalhistorie – i samarbeid med lokalsamlingen ved Tromsø bibliotek

Heidi Elisabeth Stenvold

Heidi Elisabeth Stenvold er rådgiver ved Tromsø bibliotek og byarkiv.

Lunsj

Hvordan styrke lokaldemokratiet ved å legge til rette for dialoger som samler mennesker uavhengig av tro, meninger, status og makt. 

Jeanett Nordby og Marianne Riste

Marianne Riste er biblioteksjef ved Vang folkebibliotek. 

Jeanett Nordby er biblioteksjef ved Nord-Aurdal folkebibliotek

Et mangfoldig bibliotek forplikter seg til å nå utover sine fysiske vegger og engasjere seg aktivt i lokalsamfunnet.  

Prosjektet som skal presenteres vil utforske folkebibliotekets rolle for nyankomne flyktninger og innvandrere. Målet er økt bevissthet i kommunen for biblioteket som arena for inkludering, som til syvende og sist fører til økt samfunnsdeltakelse for alle. 

Ingrid Stensnes og Sara Kristine Sortland Nes

Sara Kristine Sortland Nes jobber ved Bergen offentlige bibliotek, og er prosjektleder.  

Ingrid Stensnes jobber ved Bergen offentlige bibliotek og er fasilitator for mange av de utviklingsprosjektene som skjer på Bergen offentlige bibliotek, blant annet prosjektet «Kommentarfeltet». 

Hva skjer når man får oppleve det samme som hovedpersonen i en roman. Kan det påvirke leselyst? 

Steffen R.M.Sørum

Steffen R. M. Sørum er forfatter og faglig leder for Forfatterutdanningen ved Norsk Barnebokinstitutt. De siste årene har han jobbet med formidling av litteratur til unge lesere i kombinasjon med fysisk aktivitet gjennom skatekurs og høytlesing. 

Hald deg oppdatert om nyheiter, kurs og arrangement

Påmeldingen er bekreftet

Takk for at du meldte deg på Nasjonalbibliotekets nyhetsbrev

Meld deg på vårt nyhetsbrev!

"*" obligatorisk felt

Dette feltet er for valideringsformål og skal stå uendret.