Formidling for barn og unge i barnehage og skole
Søknad
Rapporter
Mål
Målet vårt er å nå ut til flere barn og unge, samt spre leselyst, leseglede og økt bibliotekbruk med vår formidling.
Vi har blant annet som mål å:
– få enda flere deltakere til Sommerles 2022
– synliggjøre biblioteket som ressurs for ungdom gjennom formidling, og øke bibliotekbruk i denne brukergruppen
Beskrivelse
Vi i Nordre Land bibliotek har god erfaring med formidling til barn og unge, blant annet årlig deltakelse i Sommerles. Vi ønsker nå å utvide våre muligheter for å nå ut til flere barn, særlig for å øke deltakelse i nevnte lesekampanje. Vi ønsker også å nå ut til nye brukergrupper som vi ikke når like godt ut til i dag, særlig ungdom. Vi ønsker økt satsning på barn og ungdom, og ønsker muligheten til å reise ut i barnehager og skoler for å formidle bøker, promotere Sommerles og Sommerles-avslutning, formidlingstiltak rettet mot ungdom m.m. Folkebiblioteket vil fra 2022 ta over det faglige ansvaret for skolebibliotekene i kommunen.
Hvorfor:
Tidlig innsats er viktig for barns leseglede og leseferdigheter. Sommerles gir barna stor motivasjon til å lese mer, samt økt interesse for å bruke biblioteket. Det har også vist seg å holde på og styrke barns leseferdigheter gjennom sommeren. Aktiv formidling ut i barnehagene og skolene vil bidra til å gjøre flere barn kjent med biblioteket, og vil gi flere deltakere til Sommerles.
Ungdom er også en gruppe som har lett for å falle av og bruker biblioteket i mindre grad. Mange ungdommer assosierer biblioteket med bare bøker, og det er derfor viktig å bevisstgjøre de på alle mulighetene biblioteket rommer.
Tiltak:
– Reise ut på besøk til barnehager og skoler for å formidle bøker, promotere Sommerles og formidlingstiltak til ungdom.